W powiecie piaseczyńskim, podobnie jak w całym kraju, postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Szczególnie odczuwalny jest on w zawodach wymagających specjalistycznych umiejętności, kwalifikacji czy tez wytrzymałości na wysiłek fizyczny. Konsekwencją zmian demograficznych, jest wzrost średniego wieku pracowników w poszczególnych zawodach. Ponadto sukcesywnie zmniejsza się liczba i udział osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, a wzrasta odsetek osób w wieku poprodukcyjnym.
W powiecie piaseczyńskim pracodawcy borykają się z problemem braku pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy odnotowano znaczący wzrost obywateli Ukrainy na terenie działania tutejszego Urzędu. W ramach pomocy uchodźcom Urząd Pracy w Piasecznie bierze udział w projekcie ministerialnym „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023" ogłoszonego w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025.
Barometr zawodów jest krótkookresową (jednoroczną) prognozą sytuacji w zawodach. Badanie ma charakter jakościowy. Powstaje w trakcie dyskusji grupowej, dzięki czemu możliwe jest dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz poznaniem opinii uczestników obserwujących rynek pracy. W dniu 06.10.2023r. w siedzibie urzędu pracy przeprowadzony został panel ekspertów dotyczący prognozy sytuacji pracowników w poszczególnych grupach zawodowych na 2024r. na terenie powiatu piaseczyńskiego. W określeniu prognozy zapotrzebowania na zawody, cenny udział wnoszą także partnerzy zewnętrzni. W tegorocznej edycji, wraz z koordynatorem badania- Izabelą Zielińską oraz pracownikami z powiatowego urzędu pracy, w panelu uczestniczyli: przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy - przedstawiciel NSZZ „Solidarność", przedstawiciel Przedsiębiorców RP, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piasecznie, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piasecznie, Wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach , przedstawiciel UMiG Góra Kalwaria oraz Kierownik praktycznej nauki zawodu Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie.
W skali powiatu jako zawody deficytowe (duży deficyt lub deficyt) w 2024 roku wskazano grupy w poszczególnych branżach: edukacyjnej (nauczyciele szkół podstawowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych), budowlanej (betoniarz, murarz, cieśla, tynkarz, elektryk itp.), przemysłowej (ślusarz, spawacz, tokarz), transportowej (kierowca autobusu, kierowca samochodu ciężarowego), gastronomicznej (kucharz, piekarz), oraz medyczno-opiekuńczej (lekarz specjalista, pielęgniarka, opiekun osób starszych, ratownik medyczny, salowa). Brak osób chętnych do podjęcia zatrudnienia szczególnie w branży medycznej oraz szeroko rozumianej branży budowlanej spowodowany jest brakiem zainteresowania kształcenia się młodych osób w w/w zawodach oraz trudnymi warunkami pracy. Eksperci zwracali uwagę, iż na podstawie ogłoszeń o pracę w danej branży, pracodawcy poszukują przede wszystkim osób z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami, natomiast oferowane wynagrodzenie nie jest satysfakcjonujące dla poszukujących pracy w w/w branży.
Zaistniała sytuacja związana z napływem obywateli Ukrainy przyczyniła się do zwiększonego zapotrzebowania na: psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarki. Zapotrzebowanie występuje również na osoby do opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, a zjawisko starzejącego się społeczeństwa może jeszcze te potrzeby zwiększyć.
Zgodnie z przygotowanymi prognozami w 2024 roku na lokalnym rynku pracy przeważać będą grupy, w których relacja pomiędzy dostępnymi zasobami a zapotrzebowaniem na pracowników powinna równoważyć się. Grupy zawodów ocenionych jako zrównoważone są bardzo różnorodne. Do kategorii tej należą: inżynierowie, sprzedawcy,fryzjerzy oraz większość ocenianych specjalistów (m.in. ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, organizacji produkcji, administracji publicznej, nieruchomości, finansów). W ramach grup wymagających wysokich kwalifikacji zawodowych w równowadze ocenieni zostali także: farmaceuci, prawnicy, dentyści, weterynarze, graficy komputerowi i specjaliści branży IT. Grupami zrównoważonymi na lokalnym rynku pracy pozostają także zawody wykonywane często w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej: pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, agenci ubezpieczeniowi, geodeci i kartografowie, architekci i urbaniści, instruktorzy rekreacji i sportu, kosmetyczki.
Sporządziła Izabela Zielińska
Kierownik referatu ds. pośrednictwa i poradnictwa zawodowego.
Barometr zawodów 2024r. (prognoza)
- Załączniki
- prognoza_BZ_na_2024.pdf (pdf, 105 KB)