Informacja o formach pomocy mających na celu wsparcie zatrudnienia opiekunów osób niepełnosprawnych, w związku z realizacją programu „Za życiem”
Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że w związku z realizacją Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem" w ustawie o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy są wprowadzone rozwiązania, które ułatwiają opiekunom osób niepełnosprawnych powrót do aktywności zawodowej.
Aby móc korzystać ze wsparcia urzędu pracy, opiekun powinien wpisywać się w definicję opiekuna osoby niepełnosprawnej, określonej w ustawie.
Zgodnie z jej treścią, opiekunem jest członek rodziny zajmujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka lub członek rodziny zajmujący się osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Opiekun osoby niepełnosprawnej zarejestrować może się w urzędzie pracy ze statusem osoby poszukującej pracy jeżeli:
- nie pozostaje w zatrudnieniu lub nie wykonuje innej pracy zarobkowej
- nie pobiera świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłku dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów .
Będąc zarejestrowany jako poszukujący pracy i będąc zaliczonym do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, może ubiegać się o skorzystanie z następujących form wsparcia: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, staże, prace interwencyjne, przygotowanie zawodowe dorosłych czy bony na zasiedlenie, szkoleniowe oraz stażowe.
Opiekunowie mogą również korzystać z finansowania na podniesienie kwalifikacji – szkoleń i studiów podyplomowych.
Opiekunowie mogą być zatrudniani na utworzone przy wsparciu urzędu miejsca pracy (refundacja przedsiębiorcy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy)
Mają także możliwość ubiegania się o środki na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 600 procent przeciętnego wynagrodzenia. Środki nie podlegają zwrotowi, jeżeli działalność prowadzona jest przez minimum 12 miesięcy.
Więcej informacji na stronie programu.