13.07.2021r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piasecznie odbyły się prekonsultacje związane z projektem ustawy o wspieraniu zatrudnienia.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które reprezentowane było przez Iwonę Michałek - Wiceministra Rozwoju Pracy i Technologii, Panią Ewę Flaszyńską – Dyrektora Departamentu Rynku Pracy, Pana Marcina Wiatrów – Zastępcę Dyrektora Departamentu Rynku Pracy oraz Pawła Gesa – Dyrektora Departamentu Funduszy.
Do uczestnictwa w prekonsultacjach zaproszeni zostali dyrektorzy powiatowych urzędów pracy z województwa mazowieckiego, Tomasz Sieradz - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Jan Kurzępa Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy w Piasecznie oraz Zdzisław Lis Wicestarosta Piaseczyński.
Pani Danuta Świetlik – Dyrektor PUP w Piasecznie oraz Zdzisław Lis – Wicestarosta Piaseczyński przywitali przybyłych na spotkanie gości. Dyrektor PUP w Piasecznie podkreśliła, że spotkanie obywa się w nowej siedzibie Urzędu, w budynku nowoczesnym, spełniającym standardy obsługi interesantów Urzędu.
Pani Iwona Michałek - Wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii poinformowała o planowanej reformie rynku pracy i spotkaniach, które prowadzone są w poszczególnych województwach w kraju z dyrektorami powiatowych urzędów pracy. Nowe akty prawne powinny być dostosowane do aktualnej sytuacji na rynkach pracy i to właśnie dyrektorzy powiatowych urzędów pracy posiadają wiedzę co należy poprawić, aby właściwie zreformować przepisy dotyczące rynku pracy. Pani Wiceminister zaznaczyła, że dwie planowane ustawy, które zostaną omówione: Ustawa o wspieraniu zatrudnienia oraz Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców są najważniejsze dla Urzędów Pracy, dlatego też zwróciła się z prośbą, by na spotkaniu została przekazana przez Dyrektorów informacja zwrotna, co należałoby poprawić w propozycjach przedstawianych przez MRPiT.
Pani Ewa Flaszyńska - Dyrektor Departamentu Rynku Pracy omówiła sytuację na rynku pracy w Polsce (poziom i stopę bezrobocia rejestrowanego - wg wstępnych danych w końcu czerwca br. było zarejestrowanych w urzędach 994,8 tys. bezrobotnych; 6,0% wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego). W województwie mazowieckim - stan na czerwiec 2021 (zarejestrowanych było 141,4 tys. bezrobotnych, prognozowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0%). Wsparcie przyznane w województwie mazowieckim w ramach Tarczy Antykryzysowej przez Wojewódzki Urząd Pracy wyniosło 3,5 mld PLN dla 802,2 tys. miejsc pracy, natomiast przez powiatowe urzędy pracy 3 mld PLN dla 715,5 tys. miejsc pracy. Liczba bezrobotnych przypadających na 1 pracownika zatrudnionego w Urzędach Pracy wzrosła z 40 osób w końcu 2019 r. do 49 osób w końcu 2020 r. (w PUP z 48 osób do 59 osób, w WUP z 243 osób do 293 osób).
Następnie omówione zostały przez Panią Ewę Flaszyńską główne elementy reformy rynku pracy. Jest to wspomniana ustawa o wspieraniu zatrudnienia – (aktualny etap prac: oczekiwanie na wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, DRP przygotował wstępny projekt przepisów, który w najbliższym czasie wysłany zostanie do uzgodnień wewnętrznych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii) oraz ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców (aktualny etap prac: oczekiwanie na wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, DRP przygotował wstępny projekt przepisów, który w najbliższym czasie wysłany zostanie do uzgodnień wewnętrznych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii) oraz ustawa o obsłudze w systemie teleinformatycznym umów dotyczących zatrudnienia.
Zostały wskazane główne elementy ustawy o wspieraniu zatrudnienia:
- pozostawienie urzędów pracy na poziomie samorządu wojewódzkiego i powiatowego,
- zmiana powiatowych urzędów pracy na centra wspierania zatrudnienia(CWZ), które jak obecnie będą samorządowe, ale udoskonalona zostanie koordynacja i zarządzanie siecią urzędów,
- oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego,
- uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego i ograniczenie biurokracji,
- przyciągnięcie do CWZ osób obecnie pracujących lub nieaktywnych (biernych) zawodowo,
- unowocześnienie usług rynku pracy proponowanych klientom CWZ,
- zwiększenie roli Krajowego Funduszu Szkoleniowego,
- zobowiązanie podmiotów publicznych oraz firm korzystających ze środków publicznych do publikowania ofert w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Następnie Pan Marcin Wiatrów - Zastępca Dyrektora DRP wskazał główne założenia do Ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców:
- uproszczenie procedur, szybszy czas wydawania zezwoleń,
- ograniczenie migracji krótkoterminowych i cyrkulacyjnych na rzecz migracji średnioterminowych i ciągłych;
- wprowadzenie wyłącznie zezwoleń na pracę w miejsce aktualnych zezwoleń i oświadczeń, które będą wydawane na poziomie powiatu, z krótkim czasem oczekiwania na wydanie decyzji, na czas do 3 lat.;
- pełna elektronizacja procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców od złożenia wniosku do wydania zezwolenia – bardziej przyjazne procedury.
Po omówionych prezentacjach przez przedstawicieli Ministerstwa, dyrektorzy powiatowych zadawali pytania dotyczące planowanych rozwiązań, przedstawiali problemy
z jakimi spotykają się w aktualnej sytuacji prawnej, zgłaszali uwagi i propozycje zmian, które powinny znaleźć się w nowych przepisach i w systemie komputerowym Syriusz.
W dyskusji uczestniczyli min. Pan Tomasz Sieradz Dyrektor WUP w Warszawie, Pani Marzanna Boczek - Dyrektor PUP w Nowym Dworze Mazowieckim, Pani Małgorzata Bombalicka - Dyrektor PUP w Płocku, Pani Danuta Borowska – Dyrektor PUP w Łosicach, Pan Sebastian Murawski - Dyrektor PUP w Radomiu, Pani Marzanna Skoczek – Dyrektor PUP w Grójcu, Pani Elżbieta Sielaczek - PUP w Gostyninie, Hanna Wilamowska – Dyrektor PUP w Grodzisku Mazowieckim.
W dalszej części spotkania Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy wybrali Przewodniczącą Konwentu Dyrektorów Województwa Mazowieckiego, którą została Pani Małgorzata Bombalicka - Dyrektor PUP w Płocku. Następnie zgodnie z Regulaminem wybrano 7- osobowe Prezydium Konwentu Dyrektorów Województwa Mazowieckiego.
Na zakończenie Pani Danuta Świetlik podziękowała obecnym za udział w tak ważnym dla publicznych służb zatrudnienia spotkaniu.
Sporządziła:
Krystyna Zwolińska